Zaburzenia erekcji to przypadłość, która w skali globalnej dotyka około 150 milionów mężczyzn. Warto wiedzieć, iż ta dysfunkcja w Polsce dotyka około 3,5 miliona mężczyzn. Oprócz klasycznych zaburzeń erekcji istnieją także bardziej charakterystyczne, np. priapizm. Jest to zaburzenie wywoływane przez wiele zróżnicowanych czynników, które niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla mężczyzny. Priapizm powoduje dekoncentrację, pogorszenie samopoczucia oraz dolegliwości bólowe.
Priapizm – na czym polega to zaburzenie?
Priapizm oznacza bolesny i długotrwały wzwód członka. W niektórych przypadkach erekcja u osób dotkniętych priapizmem trwa nawet więcej niż 4 godziny. Wzwód ten nie wynika z pobudzenia seksualnego. Co gorsze, jest on w pełni niezależny od woli danego mężczyzny. Penis może wejść w stan erekcji całkowicie niespodziewanie w różnych sytuacjach, które nie mają żadnego związku ze sferą seksualności. Priapizm jest zjawiskiem notowanym rzadko, jednak jest bardzo nieprzyjemne. Z reguły priapizm jest następstwem innego schorzenia.
Objawy priapizmu
W normalnej sytuacji wzwód członka następuje na skutek pobudzenia seksualnego, które wywoływane jest w sposób fizyczny lub psychiczny. Takimi bodźcami mogą być m.in. obecność partnerki lub ręczna stymulacja członka. Bodziec wywołujący podniecenie sprawia, iż naczynia krwionośne w penisie ulegają rozszerzeniu. Krew nagromadzona w ciałach jamistych zostaje zatrzymana. Gdy normalna stymulacja dobiega końca, krew odpływa z ciał jamistych. Wówczas prącie przechodzi w stan spoczynku. Kiedy następuje priapizm? Podstawowy objaw priapizmu polega na tym, iż członek znajduje się w permanentnym wzwodzie, który może trwać nawet kilka godzin. Jest to spowodowane tym, iż krew nie ma jak odpłynąć z ciał jamistych. Priapizm powoduje, iż pojawia się ból oraz sztywność penisa. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje tego zaburzenia erekcji.
Pierwszy z rodzajów to priapizm niskoprzepływowy. Najczęściej wywoływany jest przez przyjmowanie wybranych leków oraz niektóre choroby. Specjaliści określają go jako niedokrwienną postać bolesnej erekcji. Drugi rodzaj priapizmu to priapizm wysokoprzepływowy. Jest on uwarunkowany zbyt dużą ilością zatrzymanej krwi w ciałach jamistych prącia. W większości przypadków priapizm wysokoprzepływowy jest następstwem urazu, który spowodował uszkodzenie tętnicy w prąciu.
Które choroby wywołują priapizm?
Zaburzenie erekcji, jakim jest priapizm, może być wywołane wieloma chorobami, takimi jak talasemia, anemia sierpowata, białaczka, choroba Fabry’ego, zakrzep krwi, uraz jąder, penisa, miednicy lub krocza, choroby układu nerwowego, zakrzep krwi, choroby metaboliczne oraz uszkodzenie rdzenia nerwowego.
Na czym polega leczenie priapizmu?
Leczenie priapizmu przebiega w sposób następujący. W pierwszej kolejności należy udać się do urologa, który przeprowadzi dokładne badanie oraz wywiad. Poznanie przyczyn bolesnej i długotrwałej erekcji jest niezwykle istotne do tego, aby móc zlikwidować źródło powstałego problemu. W trakcie badania lekarz sprawdza podbrzusze, odbyt i jądra. Jest to potrzebne, by wykluczyć rozwój choroby nowotworowej. Pacjenci z priapizmem są także kierowani na przeprowadzenie badania krwi. W najgorszych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Każdy przypadek jest inny, dlatego wszyscy mężczyźni, którzy doświadczają wielogodzinnych oraz bolesnych erekcji, powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Wdrożenie odpowiedniej terapii pozwoli na powrót do pożycia seksualnego.
Leave a Reply